Menu

Pozor na Ransomware

Pozor na Ransomware

Ransomware - typ zákeřného software, který je naprogramován tak, aby vám zabránil v přístupu k vašim datům nebo celému PC. O takovémto software jsem již slyšel hodně, ale teprve včera jsem s ním přišel i do styku. Jedné klientce se podařilo otevřít email, který se tvářil jako faktura od dodavatele. Klikla na soubor s příponou .zip. Tím pustila virus do počítače. Netrvalo dlouho a přišla o všechna data, která v PC měla uložena. Bohužel, zálohy neexistovaly. Tady si doporučuji informovat, že spousta lidí si myslí, že má data zálohována v cloudu. Omyl! Synchronizace není záloha. Pokud máte data synchronizována s iCloudem, Google diskem, OneDrivem, Dropboxem či jiným typem podobného úložiště, není to záloha. Je to pouze synchronizace. Taková synchronizace vás zachrání například při poruše disku v PC - máte data ještě i na jiném místě. Pokud se vám však do pc dostane virus tohoto typu, zašifruje vám data v PC a tato zašifrovaná data máte rázem i ve svém online úložišti a pro ty lepší, následně i v mobilu... Některé typy Ransomware dokonce šifrují i síťové disky. Máte v domácí síti NAS? Rázem jej můžete mít plný nečitelných zašifrovaných dat.

 

Na obrázcích dole v galerii vidíte, co se stalo. Virus poměrně chytře zašifroval všechna data, kromě operačního systému. Mohla tak dál pracovat, viděla i své složky, jen všechny soubory (dokumenty, fotky, tabulky, videa atd.) se zašifrovaly, soubory mají příponu .locky. Na ploše se nastavil na pozadí obrázek s informacemi, co dělat, pokud chce získat klíč na odšifrování svých souborů. Na uvedené stránce (nedoporučuji navštěvovat) je návod, jak proměnit peníze v bitcoiny a uhradit požadovanou sumu 0,5 bitcoinu – asi 5000kč dle aktuálního kurzu. Zda by však po uhrazení peněz získala svá data, silně pochybuju. Takže se smířila s tím, že přišla o 5 let své práce, fotek atd. Samozřejmě zálohy nikdy nedělala.

Jak se bránit?

Nejlepší obrana je prevence. Opravdu si dávejte vždy velký soubor, co si do počítače stahujete, jaké emaily otevíráte. Už dávno neplatí, že nebezpečné jsou přílohy s příponou .exe. Dnes už vir může obsahovat více méně jakýkoliv soubor. Samozřejmě další důležitá věc je antivirový program. U známých virů vám může pomoci, ale nejnovější mutace neodhalí ani sebelepší antivirový program. Takže buďte opatrní a zálohujte svá data.

Galerie Obrázků

Fotograf David Šrubař

Fotografování se stalo mým koníčkem hned po škole. Nejvíce mě baví reportáže, většinou z kulturních akcí, plesů a koncertů. Občas fotím také svatby, děti, rodiny a páry. Na vaši akci nebo svatbu mohu přijet s mobilním ateliérem a uspořádat pro vás zábavný fotokoutek včetně okamžitého tisku fotografií nebo vám půjčit Polaroid a o focení se postaráte sami.

Internetová stránka: www.facebook.com/FotoDavidSrubar/

Související položky (podle značky)

1 komentář

 • Petr
  Petr 7. 8. 2016 13:11 Odkaz Komentáře

  je úplně OK za ransomware zaplatit (a svá data s velkou pravděpodobností získat zpět), ale lepší je neplatit.
  Většina moderních ransomware poskytuje i kontakty na helpdesk-zákaznickou podporu. Tam se dá i zkusit smlouvat, zkušenosti jsou až s 30% slevou.

  Úplně nejlepší je ale mít kvalitní zálohy jak píšeš, a nemuset tak hasit následky či finančně podporovat podsvětí. Dobré zálohy se hodí navíc i ve chvílích kdy si omylem smažete soubor či přijdete o disk.

  Mít zálohu v cloudu je i při ransomware výhoda - můžete se vrátit zpět i do stavu před Ransomwarem, můžete zálohu použít pro obnovení smazaného souboru nebo třeba tabulky z dnešního rána. Zálohy jsou obvykle až 14-30 dní zpět. Kromě iCloudu (iphone ale nemá ransomware) v sobě mají verzování, viz google "onedrive file version" nebo "dropbox file version" atp.

  Přeju hodně příjemné práce bez virů!

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.